Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - poradnik zdrowie

psychoterapia Kraków

Stosowana jest w psychologii i ma

Czasy w których żyjemy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Wszechobecny stres zatruwa psychikę człowieka i powoduje wiele chorób nie tylko umysłowych, ale również fizycznych. W tej gonitwie współczesnego świata wielu z nas wymaga

Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - poradnik zdrowie psychoterapia Kraków
pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.


Psychoterapia potrafi pomóc ludziom w wielu

Choć czasy się zmieniają, spora ilość osób wciąż ma negatywny stosunek do psychoterapii. W końcu jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy psychologów bądź terapeutów było uznawane za powód do wstydu i nikt nie chciał się do takich wizyt przyznawać, nawet jeśli regularnie z nich korzystał. Ten niewłaściwy sposób myślenia należy jednak zmienić. Psychoterapia potrafi pomóc ludziom w wielu sytuacjach. Jeżeli więc ktoś nie chce się na nią wybrać tylko dlatego, że się tego wstydzi, musi jak najszybciej przełamać swoje blokady, zanim będzie za późno i jego stan znacząco się pogorszy.

Na początku, zanim pacjent przyzwyczai się do wizyt u psychiatry i zacznie traktować je jak coś normalnego, może po prostu nikomu o nich nie mówić. Nie ma takiego obowiązku. Nie musi zwierzać się ani rodzinie, ani znajomym. Prędzej czy później przyjdzie na niego czas i sam zechce opowiedzieć o terapii bliskim, ale nikt nie powinien go do tego zmuszać. Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak terapia grupowa, która zdecydowanie może pomóc osobom nadmiernie nieśmiałym czy wstydliwym. W gronie podobnych ludzi łatwiej zaakceptować własne ograniczenia. Grupowa terapia nierzadko daje nawet lepsze rezultaty od tej indywidualnej.


Takim kimś jest psychoterapeutaW tym celu warto odwiedzić specjalistę

Coraz więcej osób nie radzi sobie z problemami na płaszczyźnie zawodowej oraz prywatnej. Coraz wyższe oczekiwania w pracy, goniące nas terminy, większy stres, śmierć lub choroba bliskich osób, brak naszej motywacji, samotność oraz brak empatii to jedne z przyczyn, przez które nie jesteśmy w stanie na dłuższą metę funkcjonować, tak jak należy. W tym celu warto odwiedzić specjalistę, który będzie w stanie pokazać nam jak rozprawić się z tymi problemami. Takim kimś jest psychoterapeuta. Dobry specjalista to jednak nie tylko osoba wykształcona i posiadająca sporą wiedzę na tematy medyczne, ale i ktoś doświadczony - potrafiący podejść do każdego przypadku osobno i zrozumieć różne osoby mając na uwadze różne przyczyny ich problemów. Psychoterapia jest dziedziną zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Jest wiele rodzajów terapii, które można podjąć, aby rozprawić się z trudami codzienności. Popularnością cieszy się terapia grupowa. Jej zaletą jest pełna poufność - rozmowy odbywają się w zamkniętym pokoju, a psychoterapeuta jest zobowiązany dochować tajemnicy.


Zrób to co podpowiada ci serce

Każdy człowiek czuje się czasem przemęczony swoim życiem. Wszyscy ludzie mają problemy i jest to zupełnie normalne, ale jeśli tylko zaczynają cię one przerastać i totalnie przestajesz sobie z nimi radzić, jest to jasny znak, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Czasami nawet przyjaciele czy ukochana osoba mogą tutaj nie wystarczyć. A jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, najprawdopodobniej tylko dobra psychoterapia może ci pomóc.

Wciąż jednak wiele osób wstydzi się korzystania z pomocy psychoterapeutów. Jeśli i ty do nich należysz, musisz pomyśleć, co jest dla ciebie ważniejsze - opinie ludzi na twój temat czy może jednak pełne wyzdrowienie i odzyskanie radości życia. Wybór powinien być prosty. Pamiętaj, że robisz to dla siebie. Nie musisz przejmować się tym, co ktoś inny pomyśli sobie na twój temat, bo niektórzy ludzie zawsze będą cię krytykować, dlatego nie powinieneś dostosowywać się do nich. Zrób to, co podpowiada ci serce. A jeśli tym czymś jest terapia grupowa, zapisz się na nią bez żadnego uczucia wstydu. Pomyśl, że robisz to właśnie dla siebie i robisz to po to, by odzyskać swoje dawne szczęśliwe życie. Czasami nawet jedna rozmowa z psychoterapeutą może okazać się na wagę złota.


Jej uczestnicy czyli pacjenci spotykają się

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.